Search This Blog

Sunday, March 11, 2012

Pahavara ?
 Pahavara nimetatakse tihti ka kurivaraks. Seda kasutatakase ilma omaniku teadmata arvutisse tungimiseks või selle kahjustamiseks. Pahavara on päris mitu liiki : viirused, troojalased, ussid, nuhkjijad, helistajad, reklaamijad ja palju muud. Pahavara ehk kurivara ei teki iseenesest, vaid seda kirjutavad inimesed, keda ajendab kas uudishimu, soov huligaanitseda või teisi inimesi rahast tühjaks teha.
 Pahavara ehk kurivara võib tekkida arvutisse CD-plaadil või mingil muul andmekandjal, olla kaasa pandud e-kirjale, peidetud mõnda programmi või dokumenti, saada alla laetud veebibrauseri poolt või tulla ise, läbi aukliku või puuduva tulemüüri. Nakatunud arvutil võib kahjustada saada kõvaketas, emaplaat või mõni muu seade, pahavara võib arvutist kustutada olulisi andmeid või kasulikke programme.
Uusim pahavara üritab siiski toimetada teie arvutis võimalikult vaikselt ja tagasihoidlikult, et te midagi kahtlustama ei hakkaks ning oma igapäevaseid toimetusi julgelt edasi toimetaksite – kasutaksite internetipanka, vahetaksite konfidentsiaalseid sõnumeid, sisestaksite oma kasutajatunnuseid ja paroole. On olnud juhuseid, mil pahavara kontrolliv küberkurjategija on koguni hoolitsenud arvuti opsusteemi turvaparanduste pealepaneku eest ja jälginud, et viirustõrje toimiks korralikult ja eemaldaks konkureeriva pahavara. Omakasupüüdmatusega pole sellel siiski pistmist – teie arvutiressurss, pangaandmed ja muu isiklik info on liiga väärtuslik saak, et seda kellegagi jagada.
 http://www.arvutikaitse.ee/arvutikaitse-algtoed/pahavara/

No comments:

Post a Comment